Bądź z nami w Izraelu i w Polsce.
Zobacz najnowsze wieści

Sprawiedliwi

Kim jest Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata?


Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, to osoby, które zaryzykowały życiem swoim i swoich najbliższych, aby pomagać Żydom, ratując ich podczas holocaustu. Zostały one odznaczone powyższym tytułem przez Instytut Yad Vaszem w Jerozolimie.

Na dzień obecny na tej liście znajduje się ponad 6 i pół tysiąca Polaków (stan na koniec 2017 r.). Należy tutaj zaznaczyć również, że jedynie w Polsce karą za ukrywanie Żydów była kara śmierci dla wszystkich członków rodziny, a nie jedynie pojedynczej osoby. Są też Ci, którzy nie otrzymali tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, a nawet się o niego nie starali. Ich historie mówią o postawach, które chcemy Państwu przybliżyć, rozumiejąc ich ogromną wartość również na dzień dzisiejszy. Zapraszamy. Zachęcamy również do zapoznania się bliżej z tymi wspaniałymi ludźmi, poprzez strony internetowe, gdzie można ich „spotkać”: www.sprawiedliwi.org.pl oraz www.sprawiedliwi.org.

Jako, że Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata nie otrzymuje żadnych dotacji od Państwa Polskiego i musi się zmagać z wieloma problemami, a jego żyjący jeszcze członkowie, to osoby mające coraz to poważniejsze problemy, zachęcamy do finansowego wsparcia tych bohaterów.

Wpłaty można dokonać na konto:

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Wołoska 70 m.1 02-507 Warszawa

Nr konta: Bank PKO BP 54 1020 1097 0000 7502 0087 2259

SWIFT: BPKO PL PW Konto: PL 54 1020 1097 0000 7502 0087 2259

Przyjęcie charytatywne dla sprawiedliwych wśród narodów świata


Fundacja „Simkha – Dom” zorganizowała 18 września 2016 roku wraz z „Żydowską Inicjatywą na Rzecz Sprawiedliwych” Przyjęcie Charytatywne w restauracji Industrial w Krakowie dla uhonorowania 12 członków Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, oraz zebrania funduszy dla znajdujących się w trudnej sytuacji Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Podczas tego spotkania osoby związane ze środowiskiem żydowskim miały okazję osobiście spotkać Sprawiedliwych i posłuchać opowiadanych przez nich historii ratowania. Było to bardzo poruszające spotkanie dla obydwu grup uczestników spotkania, które dostarczyło wielu pozytywnych doświadczeń i odmieniło myślenie wielu z nich. Sprawiedliwi mogli zarówno podzielić się swoimi historiami ze światem, jak też odpocząć od swojej często trudnej codzienności, spotkać przyjaciół i zwiedzić dorożką Stare Miasto w Krakowie.

Spotkanie przybyła m. in. Pani Niusia Horowitz- Karakulska, ostatnia żyjąca w Krakowie uratowana przez Oskara Schindlera Żydówka, która podarowała na aukcję na rzecz Sprawiedliwych swój prezent, jaki otrzymała na urodziny od śp. rodziców – złoty naszyjnik.

Jednym z pierwszych bezpośrednich rezultatów tego spotkania, było przekazanie przez Pana Jakuba Rympela, założyciela „Żydowskiej Inicjatywy na Rzecz Sprawiedliwych” czeku na sumę 3000 zł na ręce Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych, które następnie zostały przez Fundację Simkha-Dom przelane na konto Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Natalia Jakoniuk oraz Halina Olszewska - Video z okazji wręczenia nagrody im. żabińskich dnia

Wesprzyj projekt

Jeśli chcesz zaangażować się w projekt, skontaktuj się z nami lub wesprzyj nas.